167․ա) Երկու կից հողամասերից մեկի մակերեսը 225մ2-ով մեծ է մյուս մակերեսից։ Որքա՞ն է հողաասերից յուրաքանչյուրի մակերեսը, եթե դրանց ընդհանուր մակերեսը 2445մ2 է։
Լուծում՝2445-225=2220։2=1110
1110+225=1335, 2445-1335=1110
Պատ․՝1 հողամաս=1110, 2 հողամաս=1335
բ) Կարենը խաղողի համար վճարեց 450 դրամով ավել, քան դեղձի համար։ Նա որքա՞ն վճարեց մրգերից յուրաքանչյուրի համար, եթե այդ գնումների համար ընդամենը վճարեց 2650 դրամ։
Լուծում՝2650-450=2200։2=1100
1100+450=1550, 2650-1550=1100
Պատ․՝դեղձ=1100 խաղող=1550
168․ա) Երկու թվերից մեկը մյուսից մեծ է 325-ով։ Գտիր այդ թվերը՝ գիտենալով, որ դրանց գումարը 4217 է։
Լուծում՝4217-325=3892, 3892։2=1440 1440+325=1765
Պատ․՝1-ին թիվը 1440 2-րդ թիվը 1765
169․ա) Եթե Հայկի մտապահած թվին գումարենք 640, կստանանք Արայի մտապահած թիվը։ Պարզիր, թե որ թվերն են մտապահել նրանք, եթե այդ թվերի գումարը 2344 է։
Լուծում՝2344-640=1704, 1704։2=852, 852+640=1492
Պատ․՝Հայկի մտապահած թիվը 852 Արայի մտապահած թիվը 1492
171․ա)
5կմ 400մ > 6կմ 200մ
8մ 40սմ = 8մ 4դմ
5մ 75սմ > 5մ 7դմ
12դմ 8սմ = 128սմ
բ)
7կգ 850գ < 8կգ 200գ
8տ 40կգ >8տ 400գ
90տ 10ց = 91 տ
75ց 32կգ > 7տ 532 կգ