Category Archives: Uncategorized
Русский язык
Упражнение 1. Закончите предложения по модели.
Модель: Это полка. Книга лежит на полке.
1. Это стол. Лампа стоит на столе . 2. Это окно. Ваза стоит на окне . 3. Это класс.
Студенты сидят в классе . 4. Вот магазин. Моя мать работает в магазине . 5. Это стена.
Картина висит на стине . 6. Вот портфель. Мои книги лежат в портфеле .
Упражнение 2. Употребите нужную форму слова. Используйте слова
справа.
1. Вот висит большая доска . (доска, на доске)
На доске мы пишем русские слова.
2. Сейчас мы сидим в классе . (класс, в классе)
Наш класс небольшой.
3. Это мой портдель . (портфель, в портфеле)
Словарь лежит в портфеле .
4. Мои учебники стоят на полке . (полка, на полке)
полка висит на стене.
5. Мы живём в общежитии . (общежитие, в общежитии)
Наше общежитие большое.
6. Вот мой дом . (дом, в доме)
В доме большой магазин.
Упражнение 3. Ответьте на вопросы.
Модель: Где живёт твоя семья? (город) – Моя семья живёт в городе.
1. Где занимаются студенты? (аудитория) Студенты занемаются в аудитории.2. Где стоит ваза? (окно) Ваза стоит на окне.3. Где
вы пишете упражнения? (тетрадь) мы пишем упрожнения в тетраде.4. Где лежит мел? (доска) Мел лежит на доске.5. Где живут
студенты? (общежитие) Студенты жывут в общежитие.6. Где студенты играют в футбол? (стадион) Студенты играют на стадионе.7. Где вы
покупаете марки? (почта) Мы покупаем марки на почте8. Где учится твоя сестра? (школа) Моя сестра учется в школе.9. Где ты был
летом? (родина) Я был на родине.10. Где вы были в воскресенье? (экскурсия)Мы были на экскурсии.
Մաթեմատիկա 02․05
610․Գտե՛ք ամենամեծ ընդհանուր բածանարարը․
ա)(30;36)=6
բ)(50;45)=5
գ)(42;48)=6
դ)(120;150)=30
ե)(124;93)=31
զ)(46;69)=2
611․Գտե՛ք ամենամեծ ընդհանուր բածանարարը․
ա)(24;48)=24
բ)(62;31)=31
գ)(132;11)=11
դ)(256;32)=32
ե)(45;15)=15
զ)(21;63 )=3
- (London/beautiful)Was London beautiful? Yes, it was
- (the people/kind)Were the people kind? Yes, it was
- (the weather/good)Was the weather good? No, it wasn’t
- (the hotel/nice)Was the hotel nice? No, it wasn’t
- (your room/small)Was your room small? Yes, it was
- (the museum/interesting)Were the museums interesting? Yes, it was
Yesterday there were two children in the park. Today there are three.
Yesterday there was a bird in the sky. Today there are four.
Yesterday there were four butterflies. Today there is one.
Yesterday there was one dog. Today there are two.
Yesterday there were two boats in the lake. Today there are three
Yesterday there were three frogs. Today there is one.
Մաթեմատիկա 29․09
267.Կատարե՛ք գործողությունները․
ա)30×47+80։16=1416
բ)135×20-1024։8= 2572
գ) 11916։18-2348։4=75
դ)97+85×30-294=2353
ե)(120-84)։(68-62)=6
զ)(325+34)x(85-79)=2154
272. Միևնույն քաղաքից միևնույն ուղղությամբ միաժամանակ դուրս եկան երկու մեքենաներ։ Նրանցից մեկը 1 ժամում անցնում է 65 կմ, մյուսը 80 կմ։ Որքան կլինի նրանց հեռավորությունը 7 ժ հետո։
Լուծում՝ 65×7=455, 80×7=560, 560-455=105
Պատ․՝ 105 կմ
274. Հանքային ջուր լցնող սարքերից մեկը 1 րոպեում լցնում է 50 շիշ, իսկ մյուսը՝ 10 շշով ավելի։ Քանի ժամում որկու սարքերը միասին կլցնեն 13200 շիշ։
Լուծում՝ 50+10=60, 50+60=110, 13200:110=120, 120:60=2
Պատ․՝ 2ժամում
Իմ ուսումնական պլանը
Ժամը 7։30 արթնանում եմ։
Ժամը 8։00 ճանապար դեպի դպրոց։
Ժամը 9։20-13։30 մասնակցում եմ դասի։
Ընտրությամբ գործումեություն՝ ռոբոտաշինություն։
Լրացուցիչ կրթություն՝ չեմ մասնակցում։
Լրացուցիչ կրթություն դպրոցից դուրս՝ ամերիկյան համալսարանի անգլերեն կուրսեր։
Երթուղի՝ չեմ օգտվում։
Մաթեմատիկա
657․Պատասխանի՛ր հարցերին։
ա․ Ասա մի այնպիսի թիվ, որը գումարելով 234-ին՝ ստացված գումարը 5-ի բաժանվի առանց մնացորդի։
Պատ․՝321
բ․ 336-ին ինչ թվանշանո վերջացող թիվ պետք է գումարել, որպեսզի ստացված գումարը 5-ի բազմապատիկ լինի։
Պատ․՝4
գ․ 418-ից ինչ թվանշանով վերջացող թիվ պետք է հանել, որպեսզի ստացված գումարը 5-ի բազմապատիկ լինի։
Պատ․՝3
դ․ 4516-ից հանիր մի այնպիսի թիվ, որ ստացված տարբերությունը 5-ի բազմապատիկ լինի։
Պատ․՝1
663․ա) Երկու թվերից մեկը 75-ն է, իսկ մյուսը դրանից մեծ է 4 անգամ։ Այդ թվերի գումարը քանի՞ անգամ է մեծ փոքր թվից։
Լուծում՝75×4=150, 150+75=225, 225։75=3
Պատ․՝3
664․ A և B վայրերից իրար ընդառաջ դուրս եկան երկու ավտոմեքենա։ Ահնդիպման պահին առաջինն անցել էր 60 կմ, որը 2 անգամ պակաս էր մյուսի անցած ճանապարհից։ Որորշիր A և B վայրերի հեռավորությունը։
Լուծում՝60×2=120, 120+60=180
Պատ․՝180կմ
Մաթեմատիկա
650․ ա) Երկու թվերի գումարը 520 է։Առաջին թիվը 30-ով մեծ է երկրորդից։ Որոնք են այդ թվերը։
Լուծում՝520-30=490, 490։2=245, 245+30=275
Պատ․՝275, 245
651․ Եթե Սոնայի մտապահած թվին ավելացնենք նույն թիվը, ապա նաև 124, կստանանք 10-ի բազմապատիկ՝ 135-ից փոքր թիվ։ Որ թիվն է մտապահել Սոնան։
Լուծում՝135-5=130, 130-124=6, 6։2=3
Պատ․՝130
Մաթեմտիկա
589․ Թիվը պարունակում է 24 տասնյակ և 5 միավոր։ Ի՞նչ քանորդ և ի՞նչ մնացոչդ կստացվի, եթե այդ թիվը բաժանենք 10-ի։ Ո՞րն է այդ թիվը։
ա)Լուծում՝245։10=24տ․ 5մն․
Պատ․՝24տ․ 5մն․
Թիվը պարունակում է 24 հարյուրյակ և 15 միավոր։ Ի՞նչ քանորդ և ի՞նչ մնացորդ կստացվի, եթե այդ թիվը բաժանենք 100-ի։ Ո՞րն է այդ թիվը։
բ)Լուծում՝2415։100=24տ․ 15մն․
Պատ․՝24տ․ 15մն․
Թիվը պարունակում է 24 հազարյակ և 15 միավոր։ Ի՞նչ քանորդ և ի՞նչ մնացորդ կստացվի, եթե այդ թիվը բաժանենք 1000-ի։ Ո՞րն է այդ թիվը։
գ)Լուծում՝24015։1000=240տ․ 15մն․
Պատ․՝240տ․ 15մն․
591․Արտահայտի՛ր նշված միավորներով։
ա)2մ=200սմ
84մ=8400սմ2
60մ=600դմ
5կմ=5000մ
բ)8կգ=8000գ
84ց=8400կգ
60տ=60000կգ
52տ=520ց
գ)12ժ=720ր
24ր=1440վ
7օր=168ժ
52տարի=624ամիս
592․Արտահայտի՛ր նշված միավորներով։
ա)2000մ=2կմ
8400մ=8կմ 400մ
600սմ=6մ
520սմ=5մ 20սմ
բ)80սմ=8դմ
84սմ=8դմ 4սմ
60մմ=6սմ
52մմ=5սմ 2մմ
գ)20դմ=2մ
320դմ=32մ
623դմ=62մ 3դմ
52մմ=5սմ2մմ
Մաթեմատիկա
403․Կատարի՛ր գումարը և արդյունքը ստուգի՛ր հանումով։
ա)3245+125=3370, 3370-125=3245
բ)3526+514=4040, 4040-514=3526
404.Կատարի՛ր հանումը և արդյունքը ստուգի՛ր գումարումով։
ա)6153-523=5630, 5630+523=6153,
բ)2453-216=2237, 2237+216=2453
405․Կատարի՛ր բազմապետկումը և արդյունքը ստուգի՛ր բաժանումով։
ա)1560*6=9360, 9360/6=1560
բ)4200*50=210000, 210000/50=4200
406․Կատարի՛ր բաժանումը և արդյունքը ստուգի՛ր բազմապատկումով։
21500 / 50 = 430, 430 * 50 = 21500
12420 / 30 = 414, 414*30=12420
408. Կատարիր բազմապատկումը և արդյունքը ստուգիր գումարումով։
756*3=2238 , 756+756+756= 2238
2*819=1638, 819+819=1638
2*448=896, 448+448=896
312*3=936, 312+312+312=936
409․Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը։ Պատասխանը ստուգիր հաշվիչով։
ա)25808/8=3226
18=2160/38880
բ)1736/24304=14
1220=6100/5
410. Գտիր անհայտ բաղադրիչը։
24*66=1584
21420=306*70
55*30 =1650
2640=80*33
414.
Լուծում՝
2880/12=240 դր
20*240=4800 դր
Պատ՝ 4800 դրամ։